Tuzemské stravné 2020
Minimální částka stravného se zvýší o čtyři koruny v prvním časovém pásmu, o sedm korun ve druhém pásmu a o deset korun ve třetím pásmu.
Pro veřejnou sféru navrhuje vyhláška pro rok 2020 následující pásma:
Zaměstnanci nemusí nijak prokazovat, jaké konkrétní výdaje za jídlo a pití během pracovní cesty měli. Mají nárok na paušál podle počtu hodin bez ohledu na to, že ve skutečnosti utratili méně, nebo že třeba vůbec nejedli.
Jestliže však některé jídlo zajistí přímo zaměstnavatel (a pro zaměstnance je tedy zadarmo), stravné bude nižší. Takové jídlo může zaměstnavatel třeba zaplatit u domluveného partnera, zajistit během konference nebo zahrnout do úhrady ubytování v hotelu (formou plné penze či polopenze).
Za každé jídlo zadarmo, které má povahu snídaně, oběda nebo večeře, se stravné krátí
A nárok na stravné zaniká úplně, když zaměstnanec během pracovní cesty v rozsahu
Náhrada za vlastní auto 2020
Základní náhrada za používání osobních silničních motorových vozidel pro rok 2020 stoupne na 4,20 koruny za kilometr, předpokládá ministerský návrh. Zvýšení o deset haléřů reaguje na růst cen spojených s pořízením a provozem aut.
U jednostopých vozidel (motorek) a tříkolek má náhrada dál činit 1,10 koruny za kilometr, protože na trhu podle statistiků nedošlo k výraznějším cenovým změnám.
Nárok na vyhláškou určenou náhradu má automaticky každý, který se souhlasem zaměstnavatele použije ke služební cestě vlastní auto. Náhrada má kompenzovat opotřebení auta a jeho servis.
Kromě toho má zaměstnanec nárok na proplacení pohonných hmot, a to buď podle skutečně zaplacené ceny, případně podle paušálu stanoveného vyhláškou. A protože průměrné ceny benzinu i nafty oproti loňsku klesly, počítá se i s nižším paušálem.
Za jeden litr by tak měl zaměstnanec v roce 2020 (podle návrhu, který se ještě v prosinci může nepatrně změnit) dostat:
Cena paliva se vynásobí spotřebou auta podle technického průkazu a počtem ujetých kilometrů.
Ubytování a další výdaje
Při použití veřejné dopravy nebo taxi proplácí zaměstnavatel skutečné výdaje na základě dokladu, tedy nejčastěji jízdenky. Podobně je to s ubytováním. V obou případech by s tím ale měl předem souhlasit nadřézený pracovník– aspoň rámcově se zvoleným druhem dopravy či ubytování a jeho očekávanou cenou.
Zaměstnanec má nárok i na proplacení dalších nutných výdajů, které souvisí s pracovní cestou. Jde například o poplatek za parkování, mýtné, úschovu zavazadel a podobně. I v tomhle případě se proplácejí na základě dokladu (účtenky), případně podle obvyklé ceny v daném místě a době.
Více informací a aktuální výši náhrad se dozvíte na semináři CESTOVNÍ NÁHRADY PRO ZAMĚSTNANCE VYSOKÝCH ŠKOL:
8. 1. 2020 Brno
21. 1. 2020 Praha