Na co si musí dát zaměstnavatel zejména pozor v době permanentních změn pracovněprávních předpisů – i s přihlédnutím k očekávaným změnám od 1.1.2025
Popis
V letech 2023 a 2024 dochází – bohužel jen málo přehlednou metodou potupných, dílčích novelizací – v souhrnu k nepochybně nejvýznamnějším změnám v pracovním právu za poslední desetiletí. Zatímco „hitem loňského podzimu“ byly (vedle práce na dálku, informačních povinností a jiných „drobností“) zejména změny u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (a stále se potýkáme s nestabilitou právní úpravy v této oblasti), pak v roce 2024 nabyla v průběhu prázdnin účinnosti tzv. valorizační/transpoziční novela zákoníku práce, která se dotkla zejména problematiky mzdové a platové, samorozvrhování pracovní doby a některých otázek kolektivního vyjednávání. Na konci prázdnin pak vláda poslala do Poslanecké sněmovny tzv. flexibilní novelu zákoníku práce, která má přinést změny zejména v oblasti zkušební doby, výpovědní doby, výpovědních důvodů a již se připravují novelizace další (např. změna právní úpravy spojená s transparentností odměňování „klepe pomalu na dveře“) – přednáška je zaměřená na úskalí číhající na zaměstnavatele (s přihlédnutím k vysokoškolskému prostředí) v době permanentních změn z pohledu problémů setrvalých i nově se vyskytnuvších v pracovněprávní praxi – i s přihlédnutím k nejnovější pracovněprávní judikatuře.
Obsah
- Jak naložit s rozšířenou informační povinností zaměstnavatele?
- Co učinit (a co nikoliv) obsahem pracovní smlouvy?
- Co ponechat úpravě vnitřním předpisem zaměstnavatele?
- Jak (s kým a za jakých podmínek) sjednat:
– zkušební dobu
– dobu určitou
- Na co si dát pozor při sjednání dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr „po novu“?
- Úprava práce na dálku a souvisejících náhrad nákladů – výhody a úskalí jednotlivých možností pohledem aplikační praxe.
- Novinky a problémy v oblasti:
– překážek v práce
– pracovní doby (včetně samorozvržení) a přestávek v práci
– odměňování (minimální, zaručená mzda, zaručený plat)
- Čeho se vyvarovat při skončení pracovního poměru z pohledu praxe a judikatury?
- Neplatnost skončení pracovního poměru (zejména z pohledu možných postupů a následků).
- Změny v oblasti kolektivního pracovního práva.
- Další změny v oblasti pracovního práva.
- Změny zákona o inspekci práce (nové přestupky) a zákona o zaměstnanosti.
- Novinky z judikatury.
- Otázky a odpovědi.
Storno podmínky
- Registrace se stává závaznou potvrzením konání ze strany asociace.
- Při zrušení účasti nejméně 7 dní před zahájením semináře bude účastnický poplatek vrácen v plné výši.
- Při zrušení po tomto termínu hradí účastník stornovací poplatek 50 % (v případě, že nebyl poplatek ještě uhrazen, bude vystavena storno faktura).
- Při neomluvené neúčasti poplatek nevracíme (v případě, že nebyl poplatek ještě uhrazen, bude vystavena 100% storno faktura).
Souhrn
- 2000 Kč
- Adamov, Ulice 23
- 25. 10. 2081 v 8:00
- Členové: 1400 Kč/účastník
- Ostatní: 2800 Kč/účastník
-
online
online, - 9. 12. 9:00-13:00
Lektor
Prof. JUDr. Jan Pichrt, Ph.D.
Je vedoucím katedry pracovního práva a práva sociálního zabezpečení na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a je předsedou České společnosti pro pracovní právo a právo sociálního zabezpečení. Je autorem, spoluautorem či vedoucím autorského kolektivu desítek odborných publikací (např. Zákoník práce/Zákon o kolektivním vyjednávání – Praktický komentář; Zákon o státní službě – Komentář; Agenturní zaměstnávání v komplexních souvislostech, Právo zaměstnanců na nadnárodní informace a projednání a mnoha dalších). Koncepčně zcela nová učebnice Pracovní právo (C.H.Beck 2021), vzniklá pod jeho vedením autorského kolektivu, získala cenu Jaroslava Jirsy za nejlepší učebnici roku 2021 a 2022 Univerzity Karlovy ve vědách společenských a humanitních. Je též advokátem s dlouholetou praxí, který zastupoval zaměstnance, zaměstnavatele, odborové organizace i organizace zaměstnavatelské – ve svém školení pak přibližuje posluchačům danou materii jako průnik teoretických znalostí i bohatých praktických zkušeností, vždy se snahou o specifické zaměření na potřeby konkrétních posluchačů.